Atskats uz vebināru: ES fondu finansējums uzņēmumu digitalizācijas projektiem

Lai mazinātu Covid-19 pandēmijas ietekmi uz dalībvalstu ekonomiku, Eiropas Savienība ir apņēmusies piešķirt Latvijas uzņēmumiem vairāk nekā kā 1,8 miljardus eiro dažādām iniciatīvām, kas pamatā ir paredzētas izmešu un energoresursu patēriņa samazināšanai un digitālajai transformācijai.

Šīs programmas ietvaros Latvijas uzņēmumiem ir pieejami vairāk nekā 125 miljoni eiro digitalizācijas tehnoloģiju ieviešanai. Plānots, ka programma būs pieejama, sākot ar 2022. gada trešo ceturksni.

Tomēr finansējuma atbalsta saņemšana nav nedz ātrs, nedz vienkāršs process. Tāpēc, lai uzņēmējiem palīdzētu orientēties pieejamajos naudas līdzekļos, kopā ar SIA “Global Consulting” partneri Rinaldu Trukšu, rīkojām vebināru par ES fondu finansējuma piesaisti uzņēmumu digitalizācijai.

Rinaldam ir vairāk nekā 20 gadu ilga pieredze publiskā un privātā finansējuma strukturēšanā, piesaistīšanā un finansējuma piesaistes projektu vadībā. Savas karjeras laikā Rinalds ir sadarbojies ar dažādu nozaru vadošajiem uzņēmumiem, palīdzot tiem jaunu ražotņu izveidē, jaunu tehnoloģiju ieviešanā, kā arī strādājot pie dažādiem produktu attīstības projektiem. Rinalds ir veiksmīgi vadījis vairākus simtus šāda veida projektu.

Vebināra tiešraide notika 29. septembrī, bet šobrīd ir pieejams tā ieraksts, uz kura saņemšanu, aicinām jūs reģistrēties, šeit.

Vebināra laikā mēs apskatījām:

  • Kādas atbalsta programmas ir pieejamas.
  • Kādi uzņēmumi tām var kvalificēties.
  • Kas ir jādara, lai pieteiktos finansējumam.
  • Kādus digitalizācijas projektus varēs īstenot par pieejamo finansējumu.

Zemāk ir pieejams īss kopsavilkums par vebinārā apskatītajām tēmām.

Kāpēc digitalizācija ir svarīga un kāpēc tajā vajadzētu ieguldīt?

Kā liecina starptautiskā uzņēmuma EY veiktais pētījums, uzņēmumu investīcijas digitalizācijā no 3,5% 2020. gadā augušas līdz aptuveni 5,8% šogad no uzņēmuma ieņēmumiem. Tas nozīmē, ka konkurence kļūst arvien sīvāka.

Mēs redzam trīs iemeslus, kāpēc uzņēmumi palielina investīcijas digitalizācijā:

  1. Konkurētspējas uzlabošana (labāks serviss klientiem un spēja ātrāk un efektīvāk pielāgoties mainīgajiem tirgus apstākļiem).
  2. Rentabilitātes saglabāšana caur uzņēmuma efektivitātes paaugstināšanu.
  3. Vieglāka darbaspēka piesaistīšana un noturēšana.

Lai gan Eiropas Savienība piedāvā iespaidīgu finansējumu, tā piesaistīšana ir nopietns projekts, kas prasa iedziļināšanos un aizņem ievērojamu laiku plānošanā un dokumentācijas sagatavošanā.

Eiropas Savienības statistika rāda, ka Latvijas uzņēmumi būtiski atpaliek no citām ES dalībvalstīm tehnoloģiju intensitātes ziņā. To apliecina arī tehnoloģiju intensitātes indekss, kas mēra, cik daudz dažādas informācijas tehnoloģijas uzņēmumi izmanto, ieskaitot ERP, CRM, IoT, mākoņskaitļošanu, mākslīgā intelekta un citas tehnoloģijas.

Tehnoloģiju intensitātes ziņā Latvija būtiski atpaliek no Lietuvas un Igaunijas, apsteidzot tikai Ungāriju, Bulgāriju un Rumāniju.

Tehnoloģiju ieviešana ļauj kāpināt produktivitāti un palielināt konkurētspēju. Izmantojot Eiropas finansējumu, uzņēmumi būtiski palielina tehnoloģiju ieviešanas projektu finansiālo atdevi.

Kādas Eiropas Savienības fondu atbalsta programmas ir pieejamas?

  1. ATBALSTS DIGITĀLĀS TRANSFORMĀCIJAS VEICINĀŠANAI 

Šīs programmas ietvaros tiek atbalstītas investīcijas digitalizācijas un automatizācijas projektiem, kuri palielina produktivitāti un mazina manuālo darbību skaitu.

Finansējums šai programmai ir pieejams salīdzinoši neparastā veidā – kā aizdevums no ALTUM ar termiņu līdz 10 gadiem. Atbalsts tiek piešķirts kapitāla atlaides formā līdz 35% no maksimālās projekta summas, kas nedrīkst pārsniegt vienu miljonu eiro.

 

2. ATBALSTS GATAVO IT RISINĀJUMU IEVIEŠANAI

Šīs programmas ietvaros tiek atbalstītas investīcijas aparatūras, sensoru, iekārtu un IT infrastruktūras iegādei, kas uzlabo esošo procesu digitalizāciju. Atbalsts tiek piešķirts granta formā līdz 100 000 EUR vienam projektam.

Pieejamais atbalsts atšķiras atkarībā no uzņēmuma atrašanās vietas un uzņēmuma lieluma. Rīgā un Pierīgā esošie lielie uzņēmumi var saņemt 30% finansējumu, vidējie – 40% un mazie  – 50% no attiecināmajām izmaksām. Ārpus Rīgas esošie uzņēmumi var saņemt lielāku atbalstu – 40%, 50% un 60% finansējumu, atbilstoši uzņēmumu lielumam.

Kā uzzināt vairāk un iegūt praktisku palīdzību?

Piedāvājam saņemt pilnu vebināra ierakstu, kur dalāmies ar papildu informāciju jau iepriekš minētajam. Vebinārā apskatām arī piemērus no diviem investīciju piesaistes projektiem tieši uzņēmuma digitalizācijas veikšanai.

Lai saņemtu vebināra ierakstu aicinām pierakstīties, aizpildot pieteikuma formu šeit.